František Guldan je výtvarník, venuje sa komornej maľbe, ilustrácii, mozaike, inštalácii, reliéfnej tvorbe, zváranej plastike a kultúrnej publicistike. Narodil sa v roku 1953. Vyštudoval Stavebnú fakultu Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. Za socializmu pracoval ako projektant stavebných rekonštrukcií v Bratislavskom stavebnom podniku a pohyboval sa v disente medzi výtvarníkmi, ochranármi, architektmi, sociológmi a pamiatkarmi. Od roku 1978 absolvoval množstvo výstav doma i v zahraničí.
Počas totality vystavoval svoje diela v Bratislavských podchodoch, pričom viaceré jeho ilegálne výstavy boli predčasne ukončené. Počas revolúcie bol členom koordinačného centra VPN a redaktorom novín Verejnosť. Od januára do júna 1990 bol poverený vedením Slovenskej národnej galérie, neskôr pôsobil ako vedúci jej technického odboru. Od roku 1991 pracuje ako výtvarník a publicista v slobodnom povolaní. Vo svojej tvorbe mal odvahu ísť s kožou na trh a vyjadrovať sa k spoločensky dôležitým témam.
František Guldan je známy ako autor sochárskych diel v Múzeu Chatama Sofera, vytvoril Pomník nenarodeným deťom pri Modrom kostolíku, kríž na mieste zavraždenia Roberta Remiáša či na vlastnú päsť osadil kamennú Poctu Karlovi Krylovi na bratislavskom Námestí slobody. V roku 2018 inštaloval na Primaciálnom námestí v centre Bratislavy Objekt Diagnóza 1968 – 2018, v ktorom upozorňoval na zločineckú komunistickú minulosť, ktorá ani po desaťročiach demokratickej spoločnosti nebola vyriešená. Ako výtvarník a občiansky aktivista sa venuje aj pomoci ľuďom so zdravotným znevýhodnením.