Cena slobody
Antona Srholca

Anton Srholec

Domovská stránka » Anton Srholec

Dr. h. c. Anton Srholec, (* 12. 6. 1929, Skalica – † 7. 1. 2016, Bratislava), bol slovenský rímskokatolícky kňaz a salezián, politický väzeň, charitatívny pracovník a filantrop, spisovateľ, a obhajca ľudských práv. Počas totalitného režimu bol prenasledovaný, ale komunistický režim ho nikdy nezlomil.

Anton Srholec sa narodil ako jedno zo siedmich detí v Skalici. Ako sedemnásťročný vstúpil do saleziánskej spoločnosti s cieľom venovať sa výchove chudobnej mládeže. Keďže v roku 1950 komunistický režim rozpustil všetky rehoľné spoločnosti, nebolo mu umožnené študovať teológiu.

Preto sa v roku 1951 pokúsil emigrovať, aby v cudzine mohol realizovať tento svoj sen. Útek sa nevydaril a Anton Srholec bol odsúdený za pokus o nepovolené prekročenie štátnych hraníc na dvanásť rokov väzenia. Vo väzení strávil desať rokov, prevažnú časť z toho v uránových baniach v Jáchymove.

Po návrate z väzenia pracoval desať rokov ako robotník na stavbách, v továrni a pri vysokých peciach v Ostravských oceliarňach. V roku 1969 dostal povolenie odísť do Talianska, kde absolvoval štúdium na Pápežskej saleziánskej univerzite v Turíne a bol vysvätený za kňaza.

"Život v láske a službe pre druhých, aj za cenu osobných obetí."

V dobe, keď desaťtisíce ľudí z Česko-Slovenska emigrovali, Anton Srholec sa vrátil domov v presvedčení, že tu môže byť osožnejší. Po návrate bol aktívny v duchovnej službe a výchove mládeže. V čase jeho pôsobenia sa kostol Blumentál stal oázou v normalizujúcej sa Bratislave. Okrem toho podporoval a písal do samizdatových časopisov.

Jeho činnosť bola neustále sledovaná ŠTB. V roku 1985 odobrali A. Srholcovi štátny súhlas na celkové účinkovanie v duchovnej službe. Stal sa opäť robotníkom a pracoval v sklade.

Po páde komunizmu už ako dôchodca bol činný okrem iného aj v Slovenskom Helsinskom výbore pre práva menšín, v slovenskej sekcii Spoločnosti pre vedu a umenie, bol členom rady Konta nádeje, pôsobil v Konfederácii politických väzňov a v iných spoločenských a sociálnych organizáciách.

Anton Srholec sa neúnavne venoval aj konkrétnej pomoci ľuďom. Jeho srdce patrilo tým, ktorí sa strácali na okraji spoločnosti a neúnavne bojoval za ich práva a dôstojnosť. Založil domov pre bezdomovcov v Bratislave, v ktorom pomáhali tým najzraniteľnejším členom spoločnosti. Vytvoril neziskovú organizáciu, ktorá im poskytovala útočisko a možnosť znovu sa postaviť na nohy.

Popri sociálnej činnosti sa venoval aj publicistike. Prispieval do rôznych periodík, venoval sa prednáškovej a poradenskej činnosti pri sociálnych projektoch, hlavne, čo sa týka bezdomovcov.

Anton Srholec zomrel vo veku 86 rokov života 7. januára 2016.

Život Antona Srholca je príbehom odvahy, viery a nezlomnej vôle. Svojim životom pred i po roku 1989 sa stal symbolom viery v človeka a boja za náboženskú slobodu, ľudskú dôstojnosť a práva. Anton Srholec je symbolom toho, čo znamená byť hrdinom srdca a ducha.

Ocenenia

  • Titul Dr.h.c. za prácu v sociálnej sfére, Trnavská univerzita v Trnave, 1999
  • Čestné občianstvo mesta Skalica, 1999
  • Cena kardinála Königa za prácu pre vieru a slobodu, Konferencia biskupov Rakúska, 1999
  • Laureát ocenenia Dar roka, Slovenská humanitná rada, 1995, 1999, 2002, 2003; hlavný laureát, 2001
  • Štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, 2003
  • Cyrilometodská medaila, Ústredie slovenskej kresťanskej inteligencie, 2004
  • Filantrop roka, Fórum Donorov, 2012
  • Cena Pamäti Národa v Národním Divadle v Prahe, Post Bellum, 2014
  • Krištáľové krídlo – mimoriadna cena za celoživotné dielo, 2015
  • Cena Leopolda Kunschaka za prácu v sociálnej oblasti a aktivitu v oblasti ľudských práv počas komunistického režimu, Viedeň, 2015
  • Ocenenie Biela vrana, 2015

Diela

  • Každodenné zamyslenia. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška 1995
  • Svetlo z hlbín jáchymovských lágrov. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška 1996
  • Ako čerstvý chlieb. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška 2009
  • Sviatočné pozdravy. Bratislava : Slovart, 2014
Stránku prevádzkuje Trnavský samosprávny kraj
flagbook