Cena slobody
Antona Srholca

Dita Ziss

Dita Ziss sa narodila v roku 1938 v Trnave do obdobia neistoty a strachu, ktoré prinášala druhá svetová vojna. Napriek tomu sa jej rodine podarilo čeliť nepriazni osudu a uchrániť ju pred nebezpečenstvom. V skrýši sirotinca v Modre a pod falošným menom v Maďarsku našla Dita bezpečie a dočasné útočisko. Život ju naučil byť odvážnou, ale aj vďačnou za dobrých ľudí, ktorí jej pomohli v tých najťažších chvíľach.

Po vojne sa Dita vrátila na Slovensko a žila v Trnave až do roku 1968, kedy emigrovala do Izraela. Tam jej život priniesol nové príležitosti a štúdium na prestížnej Hebrew University of Jerusalem. Práve fotografia sa stala jej pravou vášňou, ktorá jej umožnila objavovať svet okolo seba a uchovávať spomienky na každodenné objekty, detaily, krajiny a mestský život.

Dita Ziss si zamilovala svetlo, tiene a reflexie, ktoré sa stali leitmotívom jej tvorby. Jej fotografie sú ako mozaika skladajúca sa z viacerých žánrov a tém, ktoré odrážajú jej osobitý pohľad na svet. Ako autorka o sebe hovorí: "Pri fotografovaní som zvyčajne inštinktívna a zvedavá. Zvedavá ako dieťa, ktoré vykukuje von oknom aby objavilo svet foriem, línií a tvarov – svet krásy, záhad, svet umenia."

Dita Ziss svojimi fotografiami prezentuje nielen svoju vášeň, ale aj svoju schopnosť zachytiť krehkosť a krásu okamihov, ktoré by sme inak mohli prehliadnuť. Jej tvorba bola už predstavená v rámci viacerých výstav, nielen na Slovensku, ale aj v Tel Avive.

Dita Ziss je príkladom toho, ako môže človek prekonať prekážky a nájsť krásu v každom momente života. Jej životopis je inšpiráciou pre všetkých, ktorí túžia po objavovaní a zachytávaní sveta vo svojej pravej podstate.

Stránku prevádzkuje Trnavský samosprávny kraj