Cena slobody
Antona Srholca

Grigorij Mesežnikov

Domovská stránka » Laureáti » Grigorij Mesežnikov

Grigorij Mesežnikov je slovenský politický analytik, vedecký pracovník, občiansky aktivista, prezident think-thanku.

Narodil sa v roku 1958 v bývalom Sovietskom zväze. Študoval filozofiu a sociálnopolitické vedy na Filozofickej fakulte Moskovskej univerzity. V roku 1981 sa s manželkou presťahovali na Slovensko. Po príchode do ČSSR bol dlhší čas nezamestnaný, neskôr pracoval ako robotník v sklade. V novembri 1989 bol spoluautorom vyhlásenia sovietskych občanov žijúcich v Bratislave na podporu požiadaviek VPN.

V rokoch 1983 až 1993 pôsobil na Univerzite Komenského v Bratislave, neskôr pracoval v Politologickom kabinete Slovenskej akadémie vied. V roku 1997 bol jedným zo zakladateľov výskumného centra Inštitút pre verejné otázky a v roku 1999 sa stal jeho prezidentom. Cieľom IVO je okrem iného šírenie princípov demokracie a hodnôt otvorenej spoločnosti na Slovensku.

Absolvoval odborné stáže vo Švédsku, v Spojených štátoch amerických, v Izraeli a Palestínskej autonómnej oblasti a na Taiwane. Pôsobil v Inštitúte pre humanitné vedy vo Viedni a na Katedre politických vied na Národnej taiwanskej univerzite v Taipei.

Je editorom a autorom niekoľkých desiatok knižných publikácií, vrátane všetkých Súhrnných správ o Slovensku. Spoluautorsky sa podieľal na vypracovaní kapitol o Slovensku v správe Nations in Transit od nezávislej organizácie Freedom House a publikácii Bertelsmann Transformation Index, vydávanej Bertelsmannovou nadáciou v Nemecku.

Pôsobil ako externý spolupracovník Rádia Slobodná Európa na Slovensku, je pravidelným prispievateľom Českej televízie a Českého rozhlasu. Je tiež častým prispievateľom a komentátorom pre mnohé médiá mapujúce politickú situáciu na Slovensku.

Publikoval odborné štúdie v monografiách, zborníkoch a časopisoch na Slovensku aj v zahraničí. Vo svojich príspevkoch sa venuje otázkam vývoja straníckych systémov a straníckej politiky, širším súvislostiam spoločenskej transformácie na Slovensku a v strednej Európe, problematike nacionalizmu, extrémizmu, antisemitizmu a vonkajším hybridným hrozbám.

Aktívne sa podieľa na verejnom diskurze, kde kontinuálne obhajuje prodemokratické a proeurópske hodnoty. Ako jeden z mála predvídal zámery Ruska napadnúť Ukrajinu na jar roku 2022. Venuje sa aj téme Ukrajiny a pomoci ukrajinským utečencom.

Pre svoje postoje, týkajúce sa politického vývoja na Slovensku, sa stával terčom verbálnych útokov a osobných invektív zo strany viacerých slovenských politikov. Vo februári 2008 bol aj fyzicky napadnutý na ulici z rasistických pohnútok.

Stránku prevádzkuje Trnavský samosprávny kraj