Básnik, literárny kritik a teoretik, literárny a kultúrny organizátor. Od roku 1996 je riaditeľom Nadácie Katedra a časopisu pre maďarských učiteľov a rodičov na Slovensku - Katedra, ktorý vychádza dodnes. Je zakladajúcim členom inštitútu pre výskum menšín Fórum. Je zakladateľom a predsedom Občianskeho združenia Vámbéryho, resp. Literárnej kaviarne Vámberyho. Je redaktorom dvoch desiatok antológií, autorom zbierok poézie a jedného zväzku prózy. Gyula Hodossy je zakladateľom viacerých maďarských inštitúcií na Slovensku, jeho meno sa spája s konferenciami Vámberyho, ktoré už niekoľko rokov organizuje na pôde mesta Dunajská Streda občianske združenie Vámbéryho.
V 80-tych rokoch sa ujal napádaných začínajúcich mladých spisovateľov, bol organizátorom hnutia Iródia a redigoval brožúry s ich textami. Vo svojich príspevkoch využíva silný hlas sociálnej kritiky, ktorá má etický a morálny aspekt. Spolupracoval s Maďarským výborom pre ľudské práva v Československu a bol zakladateľom Nezávislej maďarskej iniciatívy, ktorá sa spolupodieľala na zmene politického zriadenia. Od roku 2003 je prezidentom Spolku maďarských spisovateľov na Slovensku, riaditeľom knižného a novinového vydavateľstva Lilium Aurum, Pätnásť rokov je vydavateľom a šéfredaktorom Opusu, literárneho časopisu vydavateľstva Maďarských spisovateľov na Slovensku a vedúcim redaktorom literárnej prílohy Előretolt Helyőrség.
Je nositeľom Ceny Za otvorenú Európu, Ceny Partium, vyznamenania Maďarského zlatého kríža za zásluhy, Ceny občianskeho Rádu cti, Ceny Jźsefa Attilu a slovenskej Ceny občianskej cti a Ceny primátora mesta Dunajská Streda a Čestným občanom Dunajskej Stredy.