Cena slobody
Antona Srholca

Ján Kuciak a Martina Kušnírová

Domovská stránka » Laureáti » Ján Kuciak a Martina Kušnírová

Ján Kuciak sa narodil 17. mája 1990 v obci Štiavnik v okrese Bytča. Po získaní magisterského titulu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre pokračoval v doktorandskom štúdiu a následne na katedre pôsobil ako vysokoškolský pedagóg v odbore masmediálnej komunikácie. Vo svojej profesnej kariére pracoval pre Hospodárske noviny a následne pre spravodajský portál Aktuality.sk. Venoval sa investigatívnej žurnalistike, vo svojich článkoch sa zameriaval najmä na prípady zneužívania moci politickými špičkami. Písal o podozrivých prevodoch majetku, daňových podvodoch, podvodoch pri čerpaní Eurofondov, rozkrýval vlastnícku štruktúru obchodných spoločností a schránkových firiem napojených na verejné zdroje, či napojení pochybných skupín na politické elity.

V článku, ktorý už nestihol dopísať, sa venoval mafii  a jej prepojeniam na vládu Slovenskej republiky. V poslednom článku publikovanom pred jeho smrťou sa zaoberal pochybným podnikaním Mariána Kočnera. Jeho posledný pripravovaný článok sa venoval talianskym podnikateľom, ktorí pôsobia na východnom Slovensku a skúmal prepojenia k zločineckej skupine ’Ndrangheta z Kalábrie v Taliansku.

Martina Kušnírová sa narodila 3. apríla 1990 v obci Gregorovce v okrese Prešov. Po absolvovaní magisterského štúdia na Katedre archeológie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre pôsobila v súkromnej archeologickej spoločnosti. Bola zavraždená spolu so svojím partnerom.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači, pričom polícia označila ako hlavný motív zločinu prácu novinára. Ich vražda bola útokom na slobodu médií, snahou zastrašiť a odradiť novinárov a občiansku spoločnosť od úsilia o vybudovanie slobodného, demokratického právneho štátu. Obeť Jána a Martiny aktivizovala masové verejné protesty proti zneužívaniu polície, proti ohrozovaniu slobody médií  a za perspektívu slušného a spravodlivého Slovenska.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja udeľuje Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej Cenu slobody Antona Srholca In memoriam za cieľavedomé úsilie o lepšie a spravodlivejšie Slovensko, ktorému priniesli najvyššiu obeť.

Stránku prevádzkuje Trnavský samosprávny kraj