Cena slobody
Antona Srholca

Július Bobovnický

Domovská stránka » Laureáti » Július Bobovnický

Július Bobovnický sa narodil sa v roku 1935. Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a od roku 1959 pracoval ako lekár v Nemocnici s poliklinikou v Skalici. Od roku 1962 začal pracovať na neurologickom oddelení a v roku 1967 sa stal primárom tohto oddelenia. Na tejto vedúcej pozícii pôsobil 30 rokov, až do jeho odchodu do starobného dôchodku. Počas svojho profesijného pôsobenia vychoval viacerých kvalitných neurológov a pod jeho vedením sa pôvodne malé lôžkové oddelenie transformovalo na moderné kvalitné oddelenie. Popri práci v nemocnici pôsobil aj ako pedagóg na Strednej zdravotníckej škole.

Po nežnej revolúcii sa naplno zapojil do obnovy demokratických inštitúcií v Československu. Bol jedným zo zakladateľov Kresťanskodemokratického hnutia vo svojom regióne. V prvých slobodných voľbách v roku 1990 získal mandát poslanca Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej federatívnej republiky. Poslaneckú činnosť vykonával ako predseda dôležitého - zvláštneho kontrolného orgánu pre kontrolu činnosti Federálnej bezpečnostnej informačnej služby.

Vo Federálnom zhromaždení pôsobil do zániku Československa, pričom zastával kritický pohľad na spôsob delenia Československa. Pred rozdelením štátu požadoval uskutočnenie referenda. Po odchode do dôchodku pôsobil ďalších 10 rokov ako ambulantný lekár. Je držiteľom strieborného odznaku Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Stránku prevádzkuje Trnavský samosprávny kraj