Cena slobody
Antona Srholca

Hedviga Rozborová

Domovská stránka » Laureáti » Hedviga Rozborová

Bola jednou z dvoch obetí vzbury obyvateľov obce Borský Sv. Mikuláš proti komunistickému režimu v roku 1949. Narodila sa v roku 1904. V roku 1949 založil komunistický režim v Československu tzv. Katolícku akciu, ktorá mala združiť kňazov a občanov do akejsi prorežimovej alternatívy voči Cirkvi. Tento projekt nemal takmer žiadnu odozvu. Rovnako aj miestny dekan Mons. Augustín Karmaš ju jednoznačne odmietol a v kostole prečítal odmietavý Pastiersky list biskupov, ktorého čítanie úrady zakázali. V deň slávnostnej vysviacky dvoch novokňazov prišiel do obce komunistický agitátor, ktorý navádzal veriacich na vstúpenie do tzv. Katolíckej akcie. Zhromaždení mu odporovali a došlo aj k jeho fyzickému napadnutiu.  

V reakcii na to bolo do obce  povolaných 40 príslušníkov ŠTB, ktorí mali na základe pokynu  ÚV KSČ pre výstrahu exemplárne potrestať niekoľko osôb. V obave, že odvlečú aj kňaza sa pred kostolom zhromaždilo 1000 až 1500 ľudí. Vtedy Hedviga Rozborová z pošty zatelefonovala do Šajdíkových Humeniec a vyzvala obyvateľov, aby tiež prišli brániť kňaza. Štátna moc v reakcii mobilizovala tristo člennú pomoc z radov SNB a milícií, ktorí zhromaždených ľudí surovo zbili pažbami zbraní a obuškami. Po rozohnaní davu v oboch dedinách zbili každého, koho stretli. Celkovo zadržali 58 osôb, z nich 6 poslal súd do väzenia, ďalších zachránila neskoršia amnestia. 

Do väzby bola vzatá aj Hedviga Rozborová, ktorú okresný prokurátor obžaloval z toho, že robila spojku s obyvateľmi Šajdíkových Humeniec a že bola „návodkyňou“ tlupy ozbrojených vzbúrencov, čím spáchala Zločin vzbury. Brutálne vyšetrovanie a psychický tlak spôsobili, že ju v kritickom zdravotnom stave museli eskortovať do nemocnice v Bratislave, kde 6.1.1950 zomrela. Ako príčina smrti bola uvedená „zápal stredného ucha.”

Meno Hedvigy Rozborovej sa nachádza medzi menami prenasledovaných a umučených komunistickým režimom na tabuli Pamätníka politických väzňov v Ružinovskom cintoríne. Návrhom na jej ocenenie si zároveň pripomíname statočnosť a obete všetkých obetí totalitného komunistického režimu. 

Stránku prevádzkuje Trnavský samosprávny kraj