Cena slobody
Antona Srholca

Rudolf Skukálek

Domovská stránka » Laureáti » Rudolf Skukálek

Bol básnik, prekladateľ, dramatik, autor prvých absurdných divadelných hier na Slovensku, publicista, novinár a známy textár piesní.

Narodil sa v roku 1931 v Trnave. Študoval psychológiu, filozofiu a históriu na Filozofickej fakulte v Brne a v Bratislave. Už v prvej polovici 50. rokov publikoval svoje texty. Pracoval v rôznych redakciách novín a časopisov. Pôsobil aj ako prekladateľ, napríklad v roku 1962 vydal preklad poľského národného eposu A.Mickiewicza „Pán Tadeáš alebo posledný nájazd na Litve“.

Bol autorom textov piesní, ktoré sa stali šlágrom v interpretácii Zuzky Lonskej, Hany Hegerovej, či Michala a Jany Belákových. Spolupracoval aj s Mariánom Vargom a Pavlom Hammelom na repertoári skupiny Prúdy.

Od konca 50. rokov spolupracoval s osobnosťami, ktoré ovplyvňovali vtedajšie dianie v kultúre a boli vnímané ako mienkotvorné. Spoluautorsky sa podieľal na programoch nového kabaretného divadla, neskôr známeho ako Tatra revue v Bratislave, ktorého premiéry neraz prekážali funkcionárom ideového dozoru.

V máji 1968 svoje názory verejne vyjadril vystúpením na zjazde Zväzu slovenských spisovateľov, čím sa dostal do nemilosti režimu a stal sa objektom trvalej pozornosti ŠtB.

V novembri 1968 sa rozhodol pre emigráciu a od roku 1972 pôsobil v Rádiu Slobodná Európa v Mníchove pod krycím menom „Andrej Radan“. Prinášal informácie o situácii v Československu, v Európe a vo svete. Svojimi príspevkami motivoval poslucháčov a dodával nádej na zmenu.

Po výbuchu nálože v redakcii pravdepodobne nastraženej ŠTB utrpel vážne zranenia, ktorými bol poznačený na celý život. V nasledujúcich rokoch podstúpil viacero lekárskych zákrokov na odstránenie úlomkov na tvári a po celom tele. K svojmu novinárskemu povolaniu sa aj napriek tomu vrátil. Zomrel v roku 2008.

Stránku prevádzkuje Trnavský samosprávny kraj